Rekrutacja w branży IT: problemy pozyskania doświadczonych pracowników, dobór kandydatów i niska skuteczność ogłoszeń o pracę

piątek, 24 lutego 2023
blog img

W dzisiejszych czasach branża IT rozwija się w błyskawicznym tempie, co przekłada się na ogromną konkurencję na rynku pracy. Z jednej strony firmy chcą pozyskać najlepszych pracowników, z drugiej zaś ciągle narzekają na trudności w doborze właściwych kandydatów. W tym artykule przyjrzymy się trzem największym problemom rekrutacji w branży IT: pozyskaniu doświadczonych pracowników, dobieraniu odpowiednich kandydatów oraz niskiej skuteczności ogłoszeń o pracę.


Pozyskanie doświadczonych pracowników to spore wyzwanie


Pozyskanie doświadczonych pracowników to jedno z największych wyzwań dla pracodawców w branży IT. Wszystko to z powodu bardzo szybkiego tempa rozwoju tej dziedziny, które powoduje, że każdego dnia pojawiają się nowe technologie, narzędzia i języki programowania. Dlatego też doświadczeni programiści są bardzo poszukiwani, ale jednocześnie bardzo trudno ich znaleźć. Firmy, które chcą zatrudnić takich specjalistów, muszą pokonać konkurencję, która niejednokrotnie oferuje im lepsze warunki zatrudnienia.


Drugim problemem jest dobieranie odpowiednich kandydatów do pracy w branży IT. Często zdarza się, że osoby z doskonałymi wynikami na egzaminach, posiadające nawet bardzo dobre doświadczenie, okazują się nieodpowiednie do pracy w tej dziedzinie. Wynika to z faktu, że praca w IT wymaga od pracowników nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych, a także zdolności do szybkiego myślenia i podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach.


Kolejnym problemem jest niska skuteczność ogłoszeń o pracę w branży IT. Firmy często umieszczają ogłoszenia na różnych portalach internetowych i w mediach społecznościowych, ale mimo to mają trudności w pozyskaniu odpowiednich kandydatów. Wynika to z faktu, że osoby poszukujące pracy w branży IT często omijają ogłoszenia o pracę, a zamiast tego korzystają z innych źródeł, takich jak rekomendacje od znajomych, specjalistyczne portale z ofertami pracy lub rekrutacyjne agencje.


Podsumowując, rekrutacja w branży IT to niełatwe zadanie, wymagające nie tylko umiejętności w doborze odpowiednich kandydatów, ale także dostosowania się do wymagań rynku pracy i pozyskania doświadczonych pracowników. Aby zwiększyć skuteczność rekrutacji w branży IT, firmy powinny podejść do tego tematu strategicznie i zwrócić uwagę na kilka kwestii.


Czy EB może pomóc?


Po pierwsze, warto zainwestować w budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Firmy powinny dbać o to, aby ich pracownicy byli zadowoleni z warunków zatrudnienia i byli chętni do polecania swojego pracodawcy innym osobom. Pozytywny wizerunek firmy przyciągnie do niej bardziej wartościowych kandydatów, a także pozwoli zatrzymać obecnych pracowników.


Po drugie, warto zwrócić uwagę na proces rekrutacji. Firmy powinny unikać zbyt długiego procesu rekrutacyjnego, który może zniechęcić kandydatów. Powinny także dokładnie określić wymagania dotyczące stanowiska i zwracać uwagę nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale także na umiejętności praktyczne i zdolności interpersonalne.


Po trzecie, firmy powinny zwrócić uwagę na to, gdzie publikują swoje ogłoszenia o pracę. Coraz więcej kandydatów poszukuje pracy na specjalistycznych portalach z ofertami pracy lub korzysta z rekrutacyjnych agencji, dlatego warto skorzystać z tych kanałów i zainwestować w kampanie reklamowe na portalach branżowych.


Podsumowując, rekrutacja w branży IT jest trudnym zadaniem, ale jednocześnie kluczowym elementem dla rozwoju każdej firmy. Warto podejść do tego tematu strategicznie i zwrócić uwagę na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy, proces rekrutacji oraz wybór odpowiednich kanałów do publikowania ogłoszeń o pracę. Dzięki temu firmy będą w stanie przyciągnąć najlepszych pracowników i osiągnąć sukces na rynku pracy.


A może rekrutacja agile?


Oprócz wymienionych wyżej kwestii, istotne znaczenie ma także odpowiednie podejście do procesu rekrutacji. W branży IT coraz częściej stosuje się tzw. rekrutację agile, czyli elastyczne podejście do procesu rekrutacji, w którym kandydaci są oceniani nie tylko na podstawie kwalifikacji i doświadczenia, ale także na podstawie ich zachowania i podejścia do pracy w zespole.


Innym rozwiązaniem stosowanym w rekrutacji w branży IT jest tzw. employee referral program, czyli program poleceń pracowniczych. Polega on na tym, że obecni pracownicy polecają swoich znajomych lub osoby z branży, które mogą być odpowiednimi kandydatami na stanowisko w firmie. Taki program pozwala na pozyskanie wartościowych pracowników, którzy mają już pozytywne opinie o firmie od swoich znajomych.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię employer brandingu, czyli budowania wizerunku pracodawcy. Dobra strategia employer brandingowa może znacznie ułatwić proces rekrutacji w branży IT. Firmy powinny skupić się na budowaniu pozytywnego wizerunku wśród pracowników, a także na tworzeniu atrakcyjnych ofert pracy, elastycznych godzinach pracy czy benefitach dodatkowych.


Podsumowując, rekrutacja w branży IT jest procesem skomplikowanym, ale jednocześnie kluczowym dla rozwoju firmy. Wymaga ona elastycznego podejścia do procesu rekrutacyjnego, innowacyjnych rozwiązań i skutecznej strategii employer brandingowej. Dlatego warto inwestować w odpowiednie narzędzia i podejścia, aby pozyskiwać najlepszych pracowników i rozwijać swoją firmę na rynku pracy.


Nie można także pominąć kwestii związanych z rozwojem pracowników, które mają ogromne znaczenie dla utrzymania w firmie wartościowych specjalistów. W branży IT, ze względu na ciągłe zmiany technologiczne, rozwój pracowników jest kluczowy dla utrzymania konkurencyjności firmy.


Warto zatem zwrócić uwagę na rozwój kariery pracowników oraz na oferowanie szkoleń i innych form rozwoju. Dzięki temu pracownicy będą bardziej zmotywowani do pracy i będą chętniej pozostawać w firmie na dłużej.


Oprócz tego, istotne jest także podejście do procesu rekrutacji dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w branży IT. Firmy coraz częściej inwestują w programy szkoleniowe i staże dla studentów i absolwentów, co pozwala na pozyskanie młodych, ambitnych pracowników, którzy mogą szybko stać się wartościowymi specjalistami.


Podsumowując, rekrutacja w branży IT to proces skomplikowany, ale jednocześnie kluczowy dla rozwoju każdej firmy. Wymaga on elastycznego podejścia do procesu rekrutacyjnego, innowacyjnych rozwiązań i skutecznej strategii employer brandingowej, ale także inwestycji w rozwój pracowników oraz w programy szkoleniowe dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę w branży. Dzięki temu firmy będą w stanie pozyskiwać najlepszych pracowników i osiągać sukces na rynku pracy.

Need hiring help? Potrzebujesz pomocy z rekrutacją?

Book a call to talk about your project! Umów się na rozmowę o Twoim projekcie!